Walter bliski zawału

Marek Kruczek
2008-02-10, ostatnia aktualizacja 2008-02-10 17:21


Po spotkaniu działaczy Policyjnego Towarzystwa Sportowego "Walter" z wojskowymi jedno jest jasne: zgodnie z prawem klub musi wynieść się wraz z całym majątkiem z hali przy Langiewicza. A to może oznaczać koniec jego istnienia

Spotkanie odbyło się siedzibie dowództwa. Działacze Waltera spotkali się z nowym dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie generałem Tomaszem Bąkiem i szefem Rejonowego Zarządu Infrastruktury z Lublina pułkownikiem Krzysztofem Kochańskim. Doszło do niego po dwóch spotkaniach w rzeszowskim ratuszu. Wtedy przedstawiciel 21. BSP zaproponował rozmowy z dowódcami, a miasto pomieszczenia w hali Podpromie.

Szybko jednak okazało się, że proponowane pomieszczenia to piwnica bez okien, nienadająca się do tego, by funkcjonował w niej klub sportowy. Jedyną nadzieją pozostała więc perspektywa dogadania się z wojskiem. - Na pewno się porozumiecie - pocieszał prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Sugerował, żeby klub wymógł na wojsku, aby nie musiał w czasie przekazywania mu przez policję hali zabierać stamtąd swojego majątku.

- To niemożliwe - usłyszeli działacze podczas spotkania z wojskiem. - Pułkownik Kochański wyjaśnił nam, że zgodnie z procedurami obowiązującymi wojsko musimy wyprowadzić z hali cały nasz majątek: wyposażenie hali, w tym magazyn broni sekcji strzeleckiej, nawet parkiet i być może kostkę brukową z parkingu. Tego nie da się zrobić - mówią działacze i uzasadniają, że specjalna podłoga pod matą judo jest skonstruowana i zbudowana dokładnie pod salę na Walterze. Nie ma możliwości przeniesienia jej w inne miejsce. Nie da się też przenieść strzelnicy i magazynu broni.

Według przepisów hala w momencie przejmowania przez wojsko ma być wolna od wszelkich zobowiązań. Jeżeli majątek pozostanie w hali, wojsko w momencie jej przejęcia musi go potraktować jako swój.

Nawet jeżeli Walter dogadałby się wojskiem co do dalszego funkcjonowania, to nie będzie już nigdy mogło to się odbywać tak jak dotychczas. Zgodnie z prawem na terenie wojskowym nie może znajdować się broń, która nie należy do armii, a taką byłaby broń sekcji strzeleckiej.

- To oznacza fizyczną śmierć sekcji, bo nie wyobrażam sobie lokowania magazynu gdzie indziej. Magazyn broni musi być zabezpieczony zgodnie z prawem. Nie da się tego zrobić np. w szkole przy sali gimnastycznej czy w hali na Podpromiu - tłumaczy Sławomir Miłto, prezes PTS "Walter".

- Od początku byliśmy wprowadzani w błąd przez wszystkich, począwszy od policji, przez wojsko i urzędników, którzy zapewniali, że klub będzie pod skrzydłami wojska działał jak dotychczas - mówią rodzice dzieci trenujących w Walterze.

Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że płk Kochański w czasie ostatniego roku wielokrotnie sugerował urzędnikom z urzędu wojewódzkiego i magistratu, że mogą jeszcze zgodnie z prawem wstrzymać procedurę przekazania hali spod zarządu policji pod kuratelę wojska. Ale żaden urząd z tej możliwości nie skorzystał.

Spotkanie uświadomiło jeszcze jeden problem. Nie ma możliwości, żeby chociaż sekcja judo i badmintona mogły działać nieprzerwanie podczas ewentualnego dogadywania się klubu z wojskiem. Armia nie może tak po prostu podpisać umowy i wpuścić klubu na swój teren.

- Kochański wyjaśnił, że będzie to trwało co najmniej trzy miesiące, bo brygada musi uznać, że część pomieszczeń nie będzie jej potrzebna i poinformować o tym RZI. Stamtąd wniosek musi wpłynąć do MON-u i z powrotem do RZI. Ten przekazuje te pomieszczenia we władanie Agencji Mienia Wojskowego i dopiero agencja, na warunkach komercyjnych, w drodze przetargu może zaproponować korzystanie z nich klubowi. Cała procedura oznacza kilkumiesięczną przerwę w działaniu klubu - tłumaczy Miłto.

Klub będzie musiał płacić komercyjne ceny za wynajem, co spowoduje wzrost stawek za treningi, które dotychczas były symboliczne: 30 zł za dziecko miesięcznie. Za drugie - 15, a kolejne za darmo.

Działacze i rodzice dzieci z Waltera nie rezygnują jednak z walki.Źródło: Gazeta Wyborcza RzeszówPrzeczytaj 3 komentarze na Forum